Alkol Ticaret Platformu Hakkında

Alkol Ticaret Platformu Hakkında

Alkol Ticaret Platformu Hakkında
10 Mart 2024 - 23:24

ODASI BAŞKANLIĞINA

 

İlgi:     Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanlığı’nın; 04.03.2024 tarih ve 2024/23 sayılı genelgesi,

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı’ndan Konfederasyonumuza intikal eden yazıda, Bakanlık tarafından etil alkol ve metanolün alım satımı ile sevkiyat faaliyetlerinin, arz zinciri içerisinde hareketlerinin izlenmesi ve kayıt altına alınması amacıyla kurulacak olan “Alkol Ticaret Platformu” hakkında esnaf sanatkarlarımızca atılması gereken adımlar sıralanmaktadır.

 

Buna göre;

 

  • Alkol Ticaret Platformu uygulaması ile etil alkol ve metanol alım/satım faaliyetleri bu platform üzerinden yürütülecek olup, bu platform dışında etil alkol ve metanol alım satımı mümkün olmayacaktır.

 

  • Alıcı işletmeler talep edecekleri etil alkol ve metanolü platform üzerinden yetkili üretici, ithalatçı ve toptan satıcı firmalardan talep edecek, satıcı firmanın talebi uygun bulunması durumundan satış gerçekleşecektir.

 

  • Dağıtım Uygunluk Belgesi, Tahsis İzin Belgesi, etil alkol ve/veya metanol toptan ve/veya perakende satış belgesi sahibi gerçek veya tüzel kişilerin sisteme kayıt işlemleri Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığınca yapılmaktadır.

 

  • Kapasite raporunda etil alkol ve/veya metanol kullanımı belirtilen sanayi firmalarının platforma kayıt işlemlerine başlanacak olup, işletmelerin ekte yer alan başvuru formunu doldurup eki belgeler ile birlikte İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

 

  • Herhangi bir mağduriyete mahal verilmemesi açısından başvuruların ivedi olarak yapılması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi büyük önem arz etmektedir.

 

Konuya ilişkin duyuru metni; https://www.tarimorman.gov.tr/TADAB/Duyuru/258/Alkol-Ticaret-Platformuna-Kayit-Islemleri-Hakkinda-Duyuru linkinde yer almaktadır.

 

Bilgilerinizi ve konunun ilgili esnaf ve sanatkarlara duyurulması hususunda gereğini rica ederiz.

 

LİNK: https://www.istesob.org.tr/037-nolu-genelge-07-03-2024-alkol-ticaret-platformu-hakkinda

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum