Büyükşehirlerdeki Pazarcı Esnafın Basit Usulden Yararlandırılması Hakkında

Büyükşehirlerdeki Pazarcı Esnafın Basit Usulden Yararlandırılması Hakkında

Büyükşehirlerdeki Pazarcı Esnafın Basit Usulden Yararlandırılması Hakkında
25 Nisan 2023 - 16:43

ODASI BAŞKANLIĞINA

İlgi:     Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanlığı’nın; 25.04.2023 tarih ve 2023/53 sayılı genelgesi,

Bilindiği üzere, 95/6430 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına istinaden büyükşehir belediye sınırları içinde her türlü emtia alım-satımı ile uğraşanlar basit usulden yararlanamamaktadır.

25 Nisan 2023 tarihli ve 32171 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7166 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile söz konusu düzenlemeye “(Münhasıran bir işyeri açmaksızın gezici olarak veya pazar takibi yapmak suretiyle perakende emtia alım satımı ile uğraşanlar hariç)” ibaresi eklenerek büyükşehir sınırları içinde faaliyette bulunan pazarcı esnafının da basit usulden yararlanması imkanı sağlanmıştır.

Buna göre, büyükşehir sınırları içinde faaliyette bulunan ve sabit bir işyeri açmaksızın pazar takibi suretiyle satış yapmakta olan pazarcı esnafımız, diğer şartları da taşımaları halinde ilgili vergi dairesine yazılı bir dilekçe ile başvurarak 01 Mayıs 2023 tarihinden itibaren basit usulden yararlanabilecektir.

Bilgilerinizi ve konunun odanız vasıtasıyla ilgili esnaf ve sanatkârlarınıza duyurulması hususunda gereğini rica ederiz.

 

LİNK: https://www.istesob.org.tr/070-nolu-genelge-25-04-2023-buyuksehirlerdeki-pazarci-esnafin-basit-usulden-yararlandirilmasi-hakkinda/

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum