Taksilerde Kamera Uygulamasının Ertelenmesi Hakkında

Taksilerde Kamera Uygulamasının Ertelenmesi Hakkında

 Taksilerde Kamera Uygulamasının Ertelenmesi Hakkında
02 Aralık 2022 - 15:35

ODASI BAŞKANLIĞINA

 

İlgi:     a) İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün; 28.11.2022 tarih ve E.41960 sayılı yazısı,

b) İstanbul Valiliği İl Yazı İşleri Müdürlüğü’nün, 30.11.2022 tarih ve E.337011 sayılı yazısı,

           

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü; “Taksilerde Kamera Uygulamasının Ertelenmesi” konulu genelge yayınlamıştır.

 

Şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlarda kayıt yapabilen ön, dış ve araç içi kamera bulundurulması ve aktif halde tutulması amacıyla UKOME veya İl Trafik Komisyon kararları alındığı ancak halen teknik altyapının donanımsal olarak hazırlanamadığı, cihaz temininde güçlüklerle karşılaşıldığı vb. sebeplerle şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlara kamera takılması uygulaması 03.12.2021 tarih ve 260 sayılı genelgemizle duyurulmuştu.

 

Ancak;

 

1.      İlçelerimizde cihaz temininde güçlüklerle karşılaşıldığı, taşımacı esnafın cihazları temin edemediği, teknik altyapının donanımsal olarak hazırlanamadığı,

2.      Karayolu Trafik Yönetmeliğinde yapılması öngörülen yeni düzenleme çalışmalarının henüz tamamlanamamış olması, hususları göz önünde bulundurulduğunda;

İçişleri Bakanlığı, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonunun talebi üzerine “Taksilerde Kamera Uygulaması” 31.12.2023 tarihine kadar uzatılmıştır.

Bilgilerinizi ve konunun odanız vasıtasıyla esnaf ve sanatkârlarınıza duyurulması hususunda gereğini rica ederiz.

LİNK: https://www.istesob.org.tr/178-nolu-genelge-02-12-2022-taksilerde-kamera-uygulamasinin-ertelenmesi-hakkinda

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum