Birbirimize Candan Bağlıyız Kan Bağışı Kampanyası Hakkında

Birbirimize Candan Bağlıyız Kan Bağışı Kampanyası Hakkında

Birbirimize Candan Bağlıyız Kan Bağışı Kampanyası Hakkında
19 Ocak 2024 - 22:35

ODASI BAŞKANLIĞINA

 

İlgi:   Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanlığı’nın; 18.01.2024 tarih ve 2024/9 sayılı genelgesi,

         Türkiye Kızılay Derneği tarafından Konfederasyonumuza gönderilen yazıda; ülke kan ihtiyacını karşılama görevini 2005 yılından beri kesintisiz bir şekilde yerine getirdikleri, ülke çapında 18 Bölge Kan Merkezi, 69 Kan Bağışı Merkezi ve her gün farklı bir yerde olan 300’den fazla mobil ekiple yılda yaklaşık 3 milyon ünite gönüllü kan bağışı aldığı, testlerini yaptığı kan ürünlerini her gün binden fazla hastanedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıkları, kan uzun süre saklanamadığı için her gün belirli bir sayıda kan bağışı almak ve hastanelere ulaştırmak zorunda oldukları ve bu süreci yürütürken tüm dünya gibi mevsimsel koşulların etkisi altında kalıp, kış aylarında ve çok sıcak yaz aylarında kan bağışlarının düşmesiyle birlikte stok kontrolünü zor takip ettikleri belirtilmiştir.

         Hayat kurtaran kanın acil durumda bağışlanan değil, testleri yapılmış ve kullanıma hazır hale getirilmiş kan olduğu, bu nedenle de her türlü ihtimali düşünerek ülke kan stoklarını belirli bir seviyenin üzerinde tutmayı planladıkları ifade edilmektedir.

         Bu kapsamda, “Birbirimize Candan Bağlıyız” sloganı ile ulusal bir kan kampanyası başlattıkları bildirilerek, kış koşulları iyice zorlaşmadan ve yaklaşan Ramazan ayı öncesinde yürütülen kampanyaya toplumun dikkatini çekebilmek için destek talep edilmektedir.

         “Birbirimize Candan Bağlıyız Kan Bağışı Kampanyası”na destek vermek adına sosyal medya mecralarınızda kampanyaya yer verilmesi ve kampanya görsellerinin kullanımı kan bağışının yaygınlaşmasına büyük katkı sağlayacaktır.

         Bilgilerinizi ve odalarınız aracılığıyla söz konusu kampanyanın esnaf ve sanatkârlarımıza duyurulması hususunu rica ederiz.

 

LİNK: https://www.istesob.org.tr/020-nolu-genelge-19-01-2024-birbirimize-candan-bagliyiz-kan-bagisi-kampanyasi-hakkinda/

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum